Ido Portal sehrál v mém sportovním životě opravdu významnou roli. Nejde ani tak o mé následování jeho tréninkových metod, jako spíše o to, že osvobodil mou nešťastně vyhraněnou mysl. Jeho filozofie pohybu může být pro spoustu lidí revoluční a pokud budete otevření, dává dokonalý smysl. Kvůli jeho důrazu na propojení těla a mysli se dopracoval k mnoha otázkám a postojům, které ho při rozvoji několika disciplín najednou trápili. Já se s ním ztotožňuji ve všech názorech, ke kterým dospěl a proto jsem jeho přístup ke sportu (pohybu) přijal za svůj.

Kdo je Ido Portal

Ido Portal pochází z Izraele a má bohaté zkušenosti z mnoha oblastí a sportů. Nejvýznamnější z nich je asi Capoeira, které se aktivně spoustu let věnuje. Kromě Capoeiry jsou to pak především gymnastika, kalistenika, tanec, jóga, primal move, bjj a další bojová umění.

Ido je vysoce uznávaným trenérem napříč spektrem všech sportů. Pořádá několikadenní semináře po celém světě a zároveň nabízí i soukromé tréninky vrcholovým atletům. Dlouhodobě spolupracuje například s dvojnásobným šampiónem UFC, Connorem McGregorem a jeho Irským kolegou, Gunnarem Nelsonem.

Ido a Connor
Ido Portal a Connor McGregor po zisku titulu.

Jeho metoda implementuje prvky všech možných sportů a zaměřuje se především na flexibilitu, mobilitu, sílu a obecně na maximalizaci schopnosti ovládat lidské tělo.

Níže vložené video poměrně barvitě představuje schopnosti, ke kterým se Ido Portal svou metodou dopracoval.

Co tedy říká Idova filosofie

Ido jednou řekl. „Víte co mě nejvíce štvalo na sportu? Mám takový to, že chci být ve všem nejlepší. Vím, že to není možné, ale dělám, jako by bylo. Takže jsem chtěl vidět pokroky a zlepšení, ve všem, za každou cenu. Dělal jsem Capoeiru, gymnastiku, chtěl jsem nabírat hmotu a chtěl jsem se věnovat tanci. Jenomže to je jako když stojíte uprostřed krabice. Kdykoliv jdete naproti jednomu rohu (sportu) vzdalujete se více či méně od těch ostatních. A tohle dogma mě činilo nespokojeným.“

Jinými slovy… Když chceš být nejlepším jogínem, nepomůžou ti k tomu těžké dřepy a mrtvé tahy. Pomůže ti jógová praxe. A tak se to dá říci téměř s jakoukoliv kombinací.

A jak to tedy vyřešil? Na ta dogma se prostě vykašlal. Přestal si říkat Ido Capoeirista, nebo Ido gymnasta. Za svůj sport přijal Pohyb. „Teď je mým sportem Pohyb. Cokoliv dělám, mne posouvá k mému cíli.“ Čili jeho cílem se stala dokonalost lidských pohybů a možností. Kdykoliv přidá nějaký pohybový vzor do svého repertoáru, může to považovat za úspěch. Jeho mysl je svobodná a on může dělat od každého trochu.

Slovo závěrem

Tato filozofie byla pro mě po mnoha letech strávených v posilovně opravdu osvobozující. Přestal jsem si vyčítat dny, které jsem netrávil s činkou v ruce a vlastně jsem se začal i více zajímat o pohybový aparát, anatomii těla a zdraví. No a dnes dělám kalisteniku, street workout, gymnastiku, bouldering, jógu, plavání, bojové sporty, jezdím na kole, běhám, lyžuji, běžkuji a občas cvičím s činkami a na strojích. Cítím se vitální, zdravější a dokonce i silnější. Mým sportem je „Pohyb“.

Pokud vás Ido Portal zaujal a ovládáte angličtinu, doporučuji shlédnout / poslechnout rozhovory na britské platformě London Real. Všechny stojí zato.