Sri Lanka je vyhledávanou destinací surfařů z celého světa. Já jsem se tam vydal v listopadu a strávil zde tři týdny. Šlo o mou první zkušenost se surfem i s touto krásnou zemí. Rovněž jsem se poprvé rozhodl neobjevovat krásy vnitrozemí, ale namísto toho jen aktivně odpočívat v blízkosti krásných plážích na jižním pobřeží. O to, co jsem si ze svého pobytu odnesl, se s vámi v krátkosti podělím.

Sri Lanka – kam za surfem

Jak už jsem naznačil v úvodu, nejlepší surf nabízí Srí Lanka na jihu. My jsme si vybrali za svou základnu Mirissa beach a musím uznat, že to byla skvělá volba. Široké okolí jsme prokřižovali na skůtrech a lépe to na mě nepůsobilo nikde. Na jih se lze dostat sérií autobusů a vlaků, nicméně taková cesta spolkne okolo 8 hodin vašeho času. Alternativou je taxík hned z letiště, který se nechá docela pohodlně usmlouvat na 10 000 Rupií, tedy zhruba 1250 Korun. To se nám ve dvou zdálo přijatelnější. Zpět na letiště se nám to povedlo dokonce za 8000 Rupií. Taxíky jsou klimatizované a cesta trvá do tří hodin. Trvejte však na jízdě po dálnici.


Mirissa nabízí dlouhou písečnou pláž s malýma vlnama, které jsou vhodné pro začátečníky, aby si zvykli na kontakt s prknem a na následné sjíždění pěny. Hned vedle se pak nachází zátoka, kde se voda zvedá podstatně víc a nabízí tak solidní pojezd pokročilejším surfařům. Půjčovny prken jsou rozházené po celé pláži a nabízejí jednotnou cenu 400 rupií na hodinu, nebo 1500 rupií na den. To je v přepočtu 50 Kč / 200 Kč. Západně od Mirissy se nachází Secret beach, nádherná zátoka, která kromě chill atmosféry a fotogenických spotů disponuje i možností zajímavého freedivingu okolo korálového útesu. Vzdálenost je jen nějakých 15 minut pěšky. Bacha na varany. :d

Sri Lanka jih – alternativy


Dále na západě leží Weligama. Vzdálenost je asi 20 minut a můžete ji smáznout na skůtru nebo autobusem (za autobus necháte na naše necelé 3 Koruny). Jedná se o další spot vhodný pro začátečníky. Vlny jsou zde dle mého názoru o něco lepší, protože déle táhnou. Tuhle skutečnost ale nepříjemně podráží množství plastu a bordelu ve vodě. Cena za prkno je zde dokonce dvakrát nižší. Na druhé straně pak leží Matara. Podložím je zde korál a vlny bývají vysoké a rozfoukané. Je vhodná pouze pro pokročilé a proto s ní nemám osobní zkušenost. Kousek od ní se však nachází Polhena beach, na které si můžete volně zaplavat s opravdu velkými želvami.

První dny na pěňáku

Než jsem na surf vůbec vlezl, prošel jsem sérií internetových videí a tutoriálů. Dále jsem se konějšil přínosem mé jógové praxe a sportovní historie obecně. Vlastně pro mě neexistoval scénář, kdy bych si hned první den báječně nezajezdil. Teda dokud jsem na prkno nevlezl a skutečně si nezajezdil. 🙂
Na základě své Sri Lanka zkušenosti jsem připravil krátký výčet bodů, které bych byl rád dodržoval od první chvíle. Má zkušenost je umocněná tím, že jsem na pláži pro začátečníky moc dlouho nevydržel a rovnou jsem se vrhl za kamarádem mezi monstra v zátoce.

Mé desatero profesionálního amatéra

  1. Povrch pěňáku není tak přivětivý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pozor na hrudník a především pak pozor na bradavky. Hořely mi věčným plamenem ještě pár dní po návratu do Čech.
  2. Vím, že se chceš opálit, ale odpoledne si to tričko radši vem. Jo a hubu si raději natři surfařským zinkem. A kouty si zasloužej dvě vrstvy!
  3. Když cítíš, že ti pěna na pláži moc nedává, neboj se jít do vln, i kdyby si tam měl jen sedět a pozorovat ostatní.
  4. Když pádluješ cestou na spot, tak sebou neházej jako při kraulu. Skončíš vyčerpanej ve vodě a prkno ti z nohy utrhne ta samé vlna, co tě málem utopila. Cena 2500.
  5. Když bereš vlnu moc brzo, nevzdávej to a zkus si jí napádlovat. Jednou se to může povést a klidně to může být jediná vlna, kterou si ten den sjedeš.
  6. Když vidíš, že je pozdě a monster vlna tě už zavírá, nezkoušej jí rozpádlovat. Připadal jsem si jako trenýrky v pračce na 800.
  7. Kde jsou korály, tam vem radši boty. Nepočítej ale s tím, že to ježky nějak zajímá. Kousek mám v palci dodnes.
  8. Když máš pod sebou lidi, co neumí jezdit, a sám neumíš jezdit, nejezdi.
  9. Když nějakou náhodou chytneš monstrum, na který nemáš, ale nevěděl si to, dokud za tebou nevyrostlo až do nebe, dej do toho všechno. Čím později tě semele, tím líp dopadneš. Třeba ti pak zůstanou plavky, triko i zbytek důstojnosti.
  10. Když tě sejme vlna, nervy za provaz dokud se nevynoříš a nevidíš, jak je prkno daleko. Mohlo by se ti stát, že tě uspí jeho špička jakmile se vynoříš z vody. Pak se raduj, že si tatar na pěňáku a nemáš v lebce zapíchlou nějakou značkovou mini střelu.

Závěr

Mimo surfing jsme se fajnově projeli na skůtrech, zafreedivovali si se želvama, naháněli opice a varany, sbírali kokosy rovnou z palem, baštili skvělý Kottu a Roti, prozkoumávali ulice při povodni a mnoho dalšího. Za speciální zmínku stojí smrtící pavouk, který se nám usadil za postelí. Ten nás docela vyvedl z rovnováhy. Zejména po tom, co jsme ho našli na internetu s titulkem „very beutiful but very dangerous spider“.


Rovněž patří náš velký dík Sri Lanka lokálům, kteří na pláži od 9 do dvou pouštěli rachejtle a lákali tak turisty na tři týdny trvající Halloween párty. Ve čtyři ráno pak odhodili pyrotechniku, oblekli si nějaké tradiční šaty a procházeli ulicemi za hlasitého zpěvu a dunivého bubnování, aby vyhnali z vesnice čerty a démony. Poprvé dobré, podruhé docela taky, podesáté „dokurev“, jak by řekl kamarád.

Sri Lanka je krásná, levná, lidé jsou přátelští, jídlo je skvělé a pláže zatím také. Navzdory letošním útokům jsem neměl jediný moment, kdy bych si připadal nějak ohrožený. Její ekonomika je z obrovské části závislá na cestovním ruchu, tak se jí nebojte a podpořte ji svou návštěvou. Tuto destinaci určitě doporučuji a sám se tam musím vypravit ještě jednou, abych prozkoumal i zanedbané vnitrozemí.